Ако изкуството на танца, все още не ви е връхлетяло веднъж и завинаги в 4К революционния си дансинг. Ако, по някаква причина, не сте
включили “плей” на дистанционното към категория “Кино танц” на платформата 7Arts.bg,
имате още време да поправите тази грешка. В помощ за това може да очаквате подкреплението от едно смело, талантливо и устремено момиче именно към безусловна движенческа изразност – Стефани Ханджийска.
Другата половина от ядрото на обучителната програма “Фокус Кино танц”, заедно с Коста Каракашян и Силвия Чернева. Стефани от години
следва възходящия път към упълномощяването на танца като най-бързата, лесна и експресивна връзка между хора от цял свят.
Самата тя е артист с вече утвърден международен характер и, ако досега не сте се запознавали с проектите й, имате възможност да ги видите. Ако не друго, то работата и дръзновението на хора като Стефани Ханджийска може да ви върне вярата в младото поколение.
Пътешествието ви из проектите на Стефани, ще включи освен България, още Англия, Виетнам и Египет, където тя практикува като хореограф. И, макар голямата част от времето й да минава покрай серия от дейности в Обединеното кралство, където е завършила магистратура по съвременен танц в London School of Contemporary Dance, Стефани Ханджийска пътува непрекъснато. Във въображението й се
миксират идеи с бясно темпо, а голяма част от перформативните й продукции имат социален отзвук.
Една от тях е танцовият филм “Жената, която уши знамето”, чиято премиера беше миналата година. Във фокуса на изследванията тук са

жените като протагонисти в обществото, огледани през призмата на модата и съвременния танц.
Международният екип зад историята събира пред и зад камера професионалисти от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур.

„Жената, която уши знамето“ на Стефани Ханджийска представлява експресивно тълкуване върху живота на Райна Княгиня и е провокиран от нейната „Автобиография“. Артистите в продукцията
изследват историята на 11 българки, които избират по критерии за вдъхновение от техния кураж,
иновативност или радикална грижа за другите – Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова и други.
Като любим свой проект обаче Стефани Ханджийска определя “84 разговора”, който прави в партньорство с Коста Каракашян, Ясен Василев, Георги Атанасов, и Ралица Тонева. В ядрото на пърформанса е една още по-пулсираща от актуалност тема – тази за пазарната цена.
По време на него, зрителите разполагат с валута, с която да преценят как да инвестират в суровината танц. Стефани признава, че тази концепция не се възприема еднозначно, коментарите са крайни, но за артист със свободен дух като нейния това може да е само плюс.
Танцът от години е сред най-провокативните пространства за креативните души, решили да се впуснат на неговите честоти. Стефани Ханджийска не се опитва да озапти тези провокации, а просто да ги канализира в правилната посока.
Някъде между танца и култивирането на стихиите, се появява и другата голяма страст на Стефани, в която тя също разпознава себе си – йогата. Пътят й в тази практика започва още през 2017 г., когато е на професионален договор във филм в Африка.
Йогата има
трансформиращ ефект върху личната й и професионалната практика
– успокоява емоциите, фокусира и избистря ума, помага за връзката с духовното и предлага начин за редовна самостоятелна дейност и тишина в напрегнатия живот на международните танцови договори.
